Przetargi pod kontrolą obywateli
Zamówienia publiczne to decyzje o przeznaczeniu konkretnych pieniędzy na to, żebyśmy mieli dostęp do określonych dóbr i usług publicznych. I choćby z tego względu powinny nas interesować. Dr Grzegorz Makowski forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego
Włączanie obywateli w podejmowanie najróżniejszych decyzji publicznych (partycypacyjne rządzenie) to nie nowość. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia, paradygmat nowego publicznego zarządzania (ang. new public amanagement) okazał się niewystarczający, żeby zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie administracji publicznych, większą odporność na korupcję, czy silniejsze zaufanie do państwa. Instytucje państwa zaczęły się nie tylko szerzej otwierać na obywateli, ale zapraszać też ich do aktywnego włączania się w procesy decyzyjne lub wręcz do współrządzenia.
Rosnąca moda na partycypację
Symbolicznym momentem nowej epoki partycypacji w zarządzaniu publicznym jest rok 1989. Wtedy to w Brazylijskim Porto Alegre, z pomocą Banku Światowego, który wspiera m.in. reformy administracyjne, uruchomiono pierwszy na tak dużą skalę budżet obywatelski (partycypacyjny). Dziś, tylko w Polsce, w setkach miejscowości działają budżety partycypacyjne. Instytucja ta doczekała się też własnej regulacji ustawowej. Konsultacje publiczne projektów aktów prawnych, planów i strategii na poziomie rządowym, w dobrze zorganizowanych państwach są już dziś standardem. Od lat, z całkiem dobrym rezultatem konsultacje są rozwijane przez Komisję Europejską i Parlament Europejski.
Przykładowo, w konsultacjach społecznych on-line zorganizowanych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta