Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźba fali bankructw

24 marca 2020 | Ekonomia i rynek

Mateusz Rodzynkiewicz Interwencja ustawodawcza na rynku obligacji korporacyjnych w związku z pandemią Covid-19 to konieczność.

Z doniesień medialnych wynika, że intencją rządu RP jest wprowadzenie szeregu nadzwyczajnych rozwiązań legislacyjnych, mających służyć amortyzacji negatywnych skutków pandemii Covid-19 dla gospodarki.

W ogłoszonym pakiecie działań znalazły się propozycje dotyczące rynku kredytowego oraz bezpośredniego wsparcia zarówno dla przedsiębiorców, jak i rynku pracy. Zaproponowana paleta działań wydaje się jednak pomijać istotny składnik rynku kapitałowego, czyli segment obligacji korporacyjnych.

Obligacje korporacyjne w ostatnich latach, m.in. na skutek słabości giełdowego rynku akcji rodzimych przedsiębiorstw, stały się popularną platformą finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Obligacje są komponentem rynku dłużnego i w pewnym uproszczeniu powiedzieć można, że stanowią „inaczej opakowany" kredyt – z tym że udzielany co do zasady nie przez banki, ale inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, lokujących nadwyżki finansowe na rynku kapitałowym. Logicznym jest zatem, że doprowadzenie do stand still...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament