Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ukrywajcie choroby. Grożą za to kary

24 marca 2020 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Prywatność infekcji zakaźnej jest ograniczona. Jej zatajanie, nieostrzeżenie innych, zwłaszcza lekarza, może skutkować sankcjami prawnymi. MAREK DOMAGALSKI

 

Takie zachowanie może być zakwalifikowane jako przestępstwo i skutkować odpowiedzialnością karną. Grzywna za naruszenie kwarantanny, najpierw do 5 tys. zł, a teraz do 30 tys. zł, to tylko wstęp.

W związku ze śmiercią 37-latki w Poznaniu, która miała zataić informację o kontakcie z kuzynem, który był we Włoszech, wskutek czego lekarze przez kilka dni leczyli ją po omacku, pojawiają się pytania o odpowiedzialność za ukrycie zakażenia, a tym bardziej zatajenie go przed osobami, z którymi mamy kontakt.

Zostawmy na boku tę tragicznie dotkniętą rodzinę, która odpiera zarzuty szpitala, mówiąc, że nie wiedziała o pobycie kuzyna-kierowcy we Włoszech. Spójrzmy, jakie sankcje mogą wchodzić w grę za ukrywanie informacji o chorobie zakaźnej i za narażanie innych na niebezpieczeństwo.

Do trzech lat odsiadki

Jedna z czytelniczek przysłała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament