Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybkie testy na koronawirusa

24 marca 2020 | Nauka | Konrad Siuda

Trwa wyścig o wprowadzenie skutecznych metod wykrywania osób zarażonych koronawirusem. Kilka firm kończy prace nad przełomowymi produktami.

Metoda wykrywania materiału genetycznego różnych wirusów RNA w próbkach została opracowana już wcześniej i jest znana jako RT-PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją. Chińscy naukowcy zidentyfikowali kod genetyczny SARS-CoV-2 już 12 stycznia, co pozwoliło na opracowanie odczynników do wykrywania nowego wirusa. Epidemia rozwijała się jednak szybciej, niż pracowali naukowcy.

Liczba dostępnych testów ciągle jest o wiele mniejsza niż zapotrzebowanie. Ich wdrożenie wymagało czasu. Trzeba było przeszkolić personel, kontakt z wysokozakaźnym czynnikiem może się odbywać tylko w nielicznych laboratoriach spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa. Sama procedura wykonywana przez laboranta trwa kilka godzin. W wielu państwach trzeba było także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament