Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorstwo energetyczne nie ma legitymacji by żądać stwierdzenia nieważności decyzji o zwrocie nieruchomości

24 marca 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Interes faktyczny nie daje legitymacji do żądania stwierdzenia nieważności decyzji o zwrocie wywłaszczonej działki – przypomniał niedawno przypomniał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Przedsiębiorstwo energetyczne wystąpiło do wojewody o stwierdzenie nieważności prawomocnej decyzji o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości. Przedmiotowa decyzja dotyczyła działki, która została wywłaszczona na podstawie art. 35 ustawy z 12 marca 1985 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości i następnie została zwrócona osobie fizycznej. Wywłaszczenie w tym wypadku polegało na zainstalowaniu na działce urządzeń technicznych służących do przesyłania energii elektrycznej. Istnienie takiej należącej do przedsiębiorstwa infrastruktury na zwróconej działce miało przesądzać o istnieniu interesu prawnego wnioskodawcy.

Wojewoda stwierdził, że przedsiębiorstwo energetyczne nie posiada w sprawie interesu prawnego i nie ma legitymacji by wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej. Stąd, działając na podstawie art. 61a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania z uwagi na wystąpienie z wnioskiem o wszczęcie postępowania przez osobę niebędącą stroną. Zostało ono zażalone do ministra infrastruktury i budownictwa.

Tylko właściciel i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament