Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weksel in blanco nie może zawierać kontrasygnaty skarbnika gminy

24 marca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Kontrasygnata stanowi oświadczenie wiedzy skarbnika, co do stanu planu finansowego gminy (budżetu) i jest narzędziem dyscypliny budżetowej. Brak jej nie powoduje nieważności oświadczenia woli, chyba że ustawa taką sankcję wyraźnie przewiduje.

- Jestem nowym skarbnikiem w gminie. Mam wątpliwości dotyczące zawierania z bankami umów kredytowych w kontekście ewentualnej kontroli regionalnej izby obrachunkowej. Jest oczywiste, że umowa kredytowa wymaga mojej kontrasygnaty ale czy np. weksel również? Chodzi o kredyt na przejściowy deficyt.

Kredyt na przejściowy deficyt ma swoje normatywne źródło w art. 89 ust. 1 ww. ustawy o finansach publicznych, gdzie postanowiono, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Cechą charakterystyczną tego zobowiązania jest to, że jest ono krótkoterminowe, co wynika z  ust. 2 ww. artykułu. Tam bowiem postanowiono, że zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z przeznaczeniem na cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane.

Z punktu widzenia przepisów dotyczących zaciągania zobowiązań (m.in. dotyczących wymogu kontrasygnaty skarbnika gminy), nie ma znaczenia, czy taki właśnie kredyt jest na przejściowy deficyt, czy na planowany deficyt (ust. 1 pkt 2), czy na spłatę wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament