Weksel in blanco nie może zawierać kontrasygnaty skarbnika gminy
Kontrasygnata stanowi oświadczenie wiedzy skarbnika, co do stanu planu finansowego gminy (budżetu) i jest narzędziem dyscypliny budżetowej. Brak jej nie powoduje nieważności oświadczenia woli, chyba że ustawa taką sankcję wyraźnie przewiduje.
- Jestem nowym skarbnikiem w gminie. Mam wątpliwości dotyczące zawierania z bankami umów kredytowych w kontekście ewentualnej kontroli regionalnej izby obrachunkowej. Jest oczywiste, że umowa kredytowa wymaga mojej kontrasygnaty ale czy np. weksel również? Chodzi o kredyt na przejściowy deficyt.
Kredyt na przejściowy deficyt ma swoje normatywne źródło w art. 89 ust. 1 ww. ustawy o finansach publicznych, gdzie postanowiono, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Cechą charakterystyczną tego zobowiązania jest to, że jest ono krótkoterminowe, co wynika z ust. 2 ww. artykułu. Tam bowiem postanowiono, że zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z przeznaczeniem na cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane.
Z punktu widzenia przepisów dotyczących zaciągania zobowiązań (m.in. dotyczących wymogu kontrasygnaty skarbnika gminy), nie ma znaczenia, czy taki właśnie kredyt jest na przejściowy deficyt, czy na planowany deficyt (ust. 1 pkt 2), czy na spłatę wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta