Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałsz intelektualny jest groźny dla wiarygodności

08 kwietnia 2020 | Orzecznictwo | Łukasz Chmielniak
źródło: Rzeczpospolita

Łukasz Chmielniak W polskim dorobku orzeczniczym funkcjonują różne linie interpretacyjne pojęć, o których mowa w art. 271 k.k., tzn. innych osób uprawnionych do wystawienia dokumentów, oraz samego pojęcia dokumentu, o którym mowa w przepisie.

Przestępstwo tak zwanego fałszu intelektualnego, jest przestępstwem godzącym w wiarygodność dokumentów jako nośników treści i jest bardzo często spotykane w praktyce orzeczniczej polskich sądów, w tym w sprawach dotyczących karnych aspektów obrotu gospodarczego.

Poświadczenie nieprawdy

Istota czynu zabronionego opisanego w art. 271 k.k. sprowadza się do poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego lub inną osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu nieprawdy w dokumencie co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Należy podnieść, że zarówno w doktrynie, jak również w orzecznictwie da się zauważyć brak jednolitej linii interpretacyjnej odnoszącej się do znamion tego przestępstwa. Co więcej, dokonywana wykładnia może być w niektórych przypadkach, w szczególności dla osób niezwiązanych z prawem, dość zaskakująca.

Osoba i dokument

Przestępstwo opisane w art. 271 k.k. jest tak zwanym przestępstwem podmiotowo kwalifikowanym – indywidualnym. Oznacza to, że może je popełnić jedynie określony krąg osób wskazanych literalnie w przepisie ustawy. Są to funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu. Jeżeli nie budzi wątpliwości, kim jest funkcjonariusz publiczny – stosowna definicja znajduje się bowiem w kodeksie karnym – to niejasne może pozostawać, które podmioty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11629

Wydanie: 11629

Spis treści

Opinie

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament