Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach wnoszenie wkładów do handlowych spółek osobowych

08 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Majątek spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych tworzą wkłady wnoszone do nich przez wspólników. Ich wartość określa umowa spółek, a w przypadku spółek komandytowo- -akcyjnych – statut. Mogą one mieć charakter pieniężny lub niepieniężny, a ich wniesienie wymaga dokonania określonych zapisów księgowych.

W myśl art. 25 pkt 2, art. 91 pkt 7 ksh, umowa spółki jawnej (partnerskiej) powinna zawierać m.in. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika (partnera) i ich wartość (wniesienie dodatkowych wkładów do spółki w celu jej dokapitalizowania wymaga zmiany postanowień umowy spółki, dokonanych – co do zasady – za zgodą wszystkich jej wspólników; art. 9 ksh).

Wszelkie mienie wniesione do spółki jawnej (partnerskiej) jako wkład stanowi jej majątek.

W razie wątpliwości uważa się, że wkłady wspólników (partnerów) są równe, przy czym wkład wspólnika (partnera) może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki (w przypadku zawarcia lub zmiany umowy spółki jawnej przy wykorzystaniu wzorca umowy, wkład wspólnika może mieć charakter wyłącznie pieniężny).

UWAGA!

Udział kapitałowy wspólnika (partnera) odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego przez niego wkładu.

Wspólnik (partner) nie jest uprawniony, ani zobowiązany do podwyższenia umówionego wkładu. Pamiętać również należy, że każdemu wspólnikowi (partnerowi) przysługuje prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczenia w stratach w tym samym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11629

Wydanie: 11629

Spis treści

Opinie

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament