Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcjonariusze będą bardziej zaangażowani

08 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Natalia Łukasik

Do 30 czerwca walne zgromadzenie spółki ma obowiązek podjąć pierwszą uchwałę w sprawie polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej. Dodatkowo ustawodawca przewidział obowiązek jej aktualizacji nie rzadziej niż co cztery lata i wprowadzania każdej istotnej zmiany w drodze uchwały walnego zgromadzenia.

 

W listopadzie 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa zmieniająca"). Ustawa ta implementuje do polskiego prawa drugą Dyrektywę o Prawach Akcjonariuszy SRD II (Shareholders Directive Rights) skupiającą się na zwiększeniu zaangażowania akcjonariuszy w sprawy spółki. Wraz z nowelizacją zaczęły obowiązywać nowe przepisy m.in. te wskazane w rozdziale 4a ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: ustawa o ofercie publicznej), dotyczące polityki wynagrodzeń w spółkach publicznych.

Zgodnie z art. 90c ustawy o ofercie publicznej, nowe przepisy dotyczą wszystkich spółek z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej, których akcje są notowane na rynku regulowanym, co za tym idzie, nie dotyczą spółek notowanych na NewConnect. Za sporządzenie tego dokumentu i za informacje w nim zawarte odpowiedzialny jest zarząd. Z kolei organem odpowiedzialnym za przyjęcie dokumentu jest walne zgromadzenie, które podejmuje decyzje o przyjęciu w drodze uchwały.

Elementy informacji

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11629

Wydanie: 11629

Spis treści

Opinie

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament