Faktyczna wysokość hali garażowej bez znaczenia
Jak długo zawarte w ewidencji gruntów i budynków zapisy nie ulegną zmianie, fiskus nie jest władny do przyjęcia innej powierzchni użytkowej na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości.
Spór w sprawie dotyczył solidarnego zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2013 r. od hali garażowej. Z akt sprawy wynikało, że przedmiotem opodatkowania jest hala garażowa położona o powierzchni ponad 1.600 m.kw. Nieruchomość stanowi współwłasność osób prawnych i fizycznych.
Problem zaczął się, gdy w lutym 2013 r. do samorządowego fiskusa wpłynęła korekta deklaracji na podatek od nieruchomości za 2013 r. złożona przez spółkę z o.o. W korekcie zastosowano stawkę właściwą dla budynków mieszkalnych przy jednoczesnym wykazaniu powierzchni użytkowej lokalu w wysokości 1,40-2,20 m. Urzędnicy uznali ją jednak za nieprawidłową. Wskazali, że pracownicy nadzoru budowlanego dokonali pomiarów wysokości hali garażowej. I ustalili, że zasadnicza wysokość kondygnacji hali wynosi ok. 2,68 m. Wysokość hali w miejscu wjazdu do garażu wynosi 2,26 m, w miejscu podciągu pod stropem 2,31 m, pod instalacją wody tryskaczowej 2,10 m, pod instalacją elektryczną 2,07 m a w miejscu zjazdu między kondygnacjami 2,09 m. Są to jednak miejscowe zaniżenia, które nie mają wpływu na wysokość kondygnacji. Nie obniżają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta