Zanim ukarze się pracownika, trzeba go wysłuchać
Bartosz Satała Zastosowanie kary porządkowej następuje w chwili podpisania pisma o ukaraniu, gdyż wtedy wewnętrzna wola przełożonego otrzymuje swój zewnętrzny, formalny wyraz.
Możliwość porządkowego ukarania pracownika obwarowana została dużą ilością wymogów proceduralnych, których treść budzi niejednokrotnie wątpliwości. Najogólniej rzecz ujmując, możemy wyróżnić następujące elementy proceduralne porządkowego ukarania pracownika:
- termin zastosowania kary porządkowej (kara nie może być zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia),
- obowiązek uprzedniego wysłuchania pracownika,
- konieczność pisemnego zawiadomienia pracownika o zastosowanej karze,
- w sytuacji wniesienia przez pracownika sprzeciwu od ukarania – decyzja w przedmiocie uwzględnienia lub odrzucenia sprzeciwu po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.
Powyższe kwestie proceduralne rodzą rozmaite problemy praktyczne. Przede wszystkim – kiedy dochodzi do ukarania pracownika. Czy z chwilą sporządzenia i podpisania przez pracodawcę stosownego pisma, czy też w chwili wręczenia tego pisma pracownikowi?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta