Wzory formularzy uzasadnień w sprawach karnych (1)
Artur Kotowski Gotowe druki do wypełnienia niewątpliwie są ingerencją w sądową praktykę ich sporządzania
W cieniu dyskusji nad aktualnymi wydarzeniami, które przyciągają uwagę prawników, oraz zmagań z epidemią mija właśnie pół roku od wprowadzenia do kodeksu postępowania karnego wzorów formularzy uzasadnień. To istotna, fundamentalna zmiana wpływająca na praktykę sporządzania uzasadnień, która w konsekwencji dotyka także modelu argumentacji prawniczej w sprawach objętych formularzami.
Niezależnie od oceny pomysłu ustawodawcy jest to istotna modyfikacja praktyki uzasadniania orzeczeń wskazanych w przepisie wprowadzającym wzory uzasadnień. Instytucja ta wzbudza od samego początku kontrowersje, chociaż wypada przecież wskazać, że dyskusja o nich nie przebiła się do pierwszej linii sporów prawniczych, pozostając w sferze rozważań jak na razie głównie nauki i praktyki prawniczej. Ponadto kwestia ta może uchodzić za bardziej „techniczną". Próżno zatem było doszukiwać się intrygujących sporów w środkach masowego przekazu, których przedmiotem byłaby omawiana instytucja.
Pytanie: czy słusznie? Formularze uzasadnień niewątpliwie stanowią bowiem ingerencję w sądową praktykę ich sporządzania (chociaż o wkraczaniu przez prawodawcę w sferę niezależności wewnętrznej w dyskursie naukowym nie było mowy). Pojawia się jednak inna kwestia: ich odbiór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta