Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielony ład filarem odbudowy UE

13 maja 2020 | Ekonomia i rynek
Dzięki rozbudowie potencjału OZE Bruksela chce radykalnie ograniczyć emisję zanieczyszczeń
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Dzięki rozbudowie potencjału OZE Bruksela chce radykalnie ograniczyć emisję zanieczyszczeń

Zgodnie z deklaracjami Brukseli pandemia koronawirusa nie tylko nie wstrzymuje wysiłków Europy na rzecz klimatu, ale wręcz nadaje im nowy impet. Rekonstrukcja gospodarki po epidemii to szansa na szybszą transformację energetyczną. MARIUSZ JANIK

 

– To ostatnia szansa na powstrzymanie zmian klimatycznych i ponowne zjednoczenie Europy wokół tych działań – tak podsumowywała ogłoszoną pod koniec ubiegłego roku unijną politykę zielonego ładu szefowa Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. – Zielony ład europejski musi przekonać obywateli nie tylko Europy Zachodniej, ale także Wschodniej, w jaki sposób Unia Europejska zamierza pomóc im w rozwiązywaniu ich lokalnych problemów i jak ochrona klimatu działa w praktyce. Aby walczyć o przyszłość pokoleń, musimy przełożyć ambitne cele redukcji i skomplikowane procedury na konkretne projekty i pozytywne historie – kwitowała.

Niewątpliwie europejski zielony ład, w intencji twórców, jest jedną z najważniejszych politycznych inicjatyw w historii UE. – To nasza nowa strategia wzrostu, dla wzrostu, który oddaje więcej, niż zabiera. Pokazuje, jak dokonać transformacji naszego stylu życia i pracy, produkcji i konsumpcji, żebyśmy mogli żyć zdrowo i czynić nasze przedsiębiorstwa innowacyjnymi – dowodziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezentując swój program w Brukseli.

Kosztowne zmiany

Fundamentem programu Brukseli jest osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej – a zatem wytwarzanie takiej tylko ilości zanieczyszczeń, jaką w sposób naturalny będzie w stanie wchłonąć środowisko (a nie zredukowanie ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11657

Wydanie: 11657

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament