Jak bezpiecznie dokumentować WDT
Jednym z założeń pakietu szybkich poprawek są nowe wymogi dokumentacyjne w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, którym należy sprostać, aby skorzystać z ich preferencyjnego opodatkowania, w Polsce – stawką 0 proc.
Istotną kwestią w zakresie nowych wymogów jest fakt, że zostały one wprowadzone rozporządzeniem, które wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich bez konieczności implementacji do krajowego porządku prawnego.
Przepisy unijne czy krajowe
W polskim porządku prawnym kwestię dokumentowania WDT reguluje art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o VAT, którego brzmienie nie uległo zmianie po 1 stycznia 2020 r.
W efekcie zdublowania przepisów odmiennie regulujących to samo zagadnienie, dla polskich podatników stało się niejasne, czy dokumentowanie dokonywanych przez nich wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na dotychczasowych zasadach, często zgodnie z wieloletnią już praktyką, nadal daje im przywilej korzystania z zerowej stawki VAT.
Dyrektor KIS wyjaśnia
Część z nich swoje wątpliwości postanowiła rozwiać, składając do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dzięki czemu szybko poznaliśmy zdanie organów podatkowych w wątpliwej kwestii. W wydanych jak dotąd interpretacjach (np. 0114-KDIP1-2.4012.9. 2020.1.PC z 20 marca 2020 r., 0114-KDIP1-2.4012.729. 2019.1.PC z 11 marca 2020 r.), dyrektor KIS jednoznacznie twierdzi, że:
- (...) Niespełnienie warunków wprowadzonych unijnym rozporządzeniem nie oznacza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta