Nowe rozdanie
Andrzej Halesiak Rozpoczyna się wyścig, kto sprawniej dostosuje swój system polityczno-społeczno-gospodarczy do wymogów „nowego świata". Nasza pozycja startowa nie jest dobra. Potrzeba nam liderów-wizjonerów.
Od lat 90. lokalizacja przemysłu była pochodną fragmentacji łańcucha wartości i lokowania jego ogniw tam, gdzie to najbardziej opłacalne: gdzie indziej R&D, gdzie indziej produkcja komponentów, a jeszcze w innym miejscu montaż. Wszystko zoptymalizowane kosztowo. Na to wszystko nakładała się optymalizacja podatkowa. W efekcie w 30 lat powstał świat zależności, z łańcuchami rozciągniętymi przez kontynenty. Ten świat zaczyna odchodzić do lamusa.
Kryzys będzie miał wielkie znaczenie dla inwestycji produkcyjnych: przyspieszy robotyzację, doprowadzi do reorganizacji łańcuchów wartości (skróci dystans), spowoduje pojawienie się nowych kryteriów lokalizacji.
Automatyzacja i robotyzacja nabierze jeszcze większego przyspieszenia. W konsekwencji polityki banków centralnych kapitał stał się jeszcze tańszy, a więc relatywna atrakcyjność wykorzystania technologii w stosunku do pracy jeszcze wzrośnie. W czasie pandemii okazało się, że automaty mają dodatkową przewagę nad ludźmi: nie chorują, w efekcie procesy produkcyjne są bardziej przewidywalne. Obecna sytuacja uruchomiła falę innowacyjności: pojawiają się nowe obszary wykorzystania technologii w procesach produkcyjnych i okołoprodukcyjnych (sprzątanie, magazynowanie itd.).
Skrócenie dystansów wystąpi w przypadku produktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta