Fiskus chciał ograniczyć przywilej przy sukcesji
Nie ma przekonujących argumentów, że ustawodawca w odmienny sposób uregulował niedopuszczalność kontynuowania przez przejmującą spółkę terminu dwuletniego posiadania udziałów przez spółkę przejętą.
We wniosku o interpretację spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Konkretnie czy po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową, w której przed przekształceniem miała większościowy pakiet udziałów (ponad 50 proc.), a po przekształceniu w całości zamienią się w jej wkład kapitałowy, będzie zwolniona z zapłaty podatku od niepodzielonego zysku i ewentualnie wypłaconej dywidendy. Podatniczka podkreślił, że może się tak zdarzyć, iż przekształcenie nastąpi w czasie, gdy nie minie dwuletni okres posiadania udziałów w spółce przekształcanej w spółkę komandytową.
Sama uważała, że jest podstawa prawna przewidująca sukcesję osobowej spółki handlowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o., który pozwala na zachowanie prawa do zwolnienia w związku z otrzymaną przez spółkę przekształcaną dywidendą z tytułu umorzenia automatycznego udziałów. Warunek zwolnienia z art. 22 ust. 4a) ustawy o CIT zostanie bowiem spełniony poprzez zachowanie posiadania przez powstałą spółkę co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o., która wypłaciła spółce kapitałowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta