Zmiany w stosowaniu ulgi na złe długi
W związku z ogłoszonym stanem epidemii i wynikającą z niego sytuacją gospodarczą wprowadzono szereg regulacji mających na celu zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców, w tym ułatwienia oraz ulgi w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych. Jedna z zaproponowanych ulg dotyczy zniesienia obowiązku dłużnika do zwiększenia dochodu do opodatkowania w przypadku nieuregulowania zobowiązania w określonym terminie. Marek Kanczew, Piotr Zawacki
Przepisy dotyczące tzw. ulgi na złe długi w podatku dochodowym zostały wprowadzone w celu ograniczenia zatorów płatniczych, jako narzędzie dyscyplinujące dłużników do terminowego regulowania należności, na wzór podobnego mechanizmu funkcjonującego na gruncie ustawy o VAT (tj. art. 89a i 89b ustawy o VAT).
Podatki dochodowe
Stosownie do obowiązującego od 1 stycznia 2020 r. art. 26i ustawy o PIT i odpowiednio art. 18f ustawy o CIT w przypadku wierzytelności lub zobowiązań:
- podatnicy będący wierzycielami uprawnieni są do zmniejszenia podstawy opodatkowania PIT/CIT o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty wskazanego na fakturze lub w umowie;
- z drugiej strony podatnicy będący dłużnikami zobowiązani są do zwiększenia podstawy opodatkowania o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego, która nie została uregulowana w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty wskazanego na fakturze lub w umowie.
Przedstawiony powyżej mechanizm stosuje się, o ile w odniesieniu do danej wierzytelności spełnione zostały łącznie następujące warunki:
- dana wierzytelność lub zobowiązanie wynika z transakcji handlowych, jeżeli z tytułu tych transakcji przynajmniej u jednej ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta