Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak COVID-19 wpływa na realizację zamówień publicznych

13 maja 2020 | Rachunkowość | Dominika Bura

Wskutek pandemii wiele planowanych i istniejących kontraktów zostało sparaliżowanych. Niepewna sytuacja zmusza strony zamówień publicznych do zaprzestania wykonywania umów lub przynajmniej powoduje utrudnienia w ich realizacji. Czy w tej sytuacji można zmodyfikować umowę? Czy trzeba się liczyć koniecznością zapłaty kar umownych i odszkodowania?

Z pomocą przychodzi tarcza antykryzysowa, i to bynajmniej nie jedna! Narzędziem legislacyjnym, wdrażającym założenia tzw. Tarczy Antykryzysowej, jest ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych (dalej: nowelizacja), ogłoszona 31 marca 2020 r. Właśnie za pomocą nowelizacji ustawodawca stara się „uspokoić" strony umów o zamówienie, jak też przeciwdziałać ewentualnym sporom.

Obowiązek informowania

Art. 15r nowelizacji nakłada na strony umowy o zamówienie obowiązek wzajemnego informowania o wpływie okoliczności związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na należyte wykonywanie umowy. Dotyczy to sytuacji, gdy wpływ taki już nastąpił jak i, gdy wpływ taki się jeszcze nie ujawnił, ale obiektywnie oceniając może lub wystąpi w przyszłości.

Strona umowy, która ma wiedzę o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie zamówienia publicznego ma obowiązek poinformować drugą ze stron o tych okolicznościach, a także dołączyć oświadczenia i dokumenty potwierdzające te okoliczności, w tym w szczególności dotyczące: nieobecności pracowników, decyzji wydanych przez głównego inspektora sanitarnego nakładających na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11657

Wydanie: 11657

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament