Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczki i nadpłaty blokują pomoc dla firm

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Bartosz Rodak Dawid Tomaszewski

Już pierwszego dnia funkcjonowania programu wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju przyznano i wypłacono kwotę 355 mln zł dla 1006 firm. Niedoróbki w systemie powodują jednak odrzucanie wielu wniosków.

W ramach tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma do dyspozycji ogromne fundusze na wsparcie dla przedsiębiorców. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł, z czego 75 proc. subwencji może mieć charakter bezzwrotny – pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności. Łączna wartość programu to 75 mld zł.

Pieniądze nie dla każdego

Co do samych założeń, to można mówić o sukcesie. Regulacyjno-techniczna strona wsparcia pozostawia jednak wiele do życzenia. Jednym z problemów z całą pewnością jest to, że całe grupy przedsiębiorców mogą zostać pozbawione szans na uzyskanie jakiejkolwiek pomocy albo dostać ją w znaczenie niższej postaci niż wynikałaby z rzeczywistego spadku obrotów. Powodem jest sposób weryfikacji wniosków, bazujący na deklaracjach VAT. Dodatkowo, wydłużenie terminu uzyskania subwencji może wynikać z terminów, w jakich przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć te deklaracje.

Z technicznego punktu widzenia także istnienie nadpłaty w ZUS może doprowadzić do braku pozytywnego rozpoznania wniosku. Wynika to z wadliwie przeprowadzonej automatyzacji po stronie banków i PFR, a także nieprzemyślanego systemu wymiany informacji z organami publicznymi – m.in. ZUS oraz administracją skarbową. Braków i mankamentów w samym systemie, który ma jak najszybciej weryfikować wnioski o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament