Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczki i nadpłaty blokują pomoc dla firm

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Bartosz Rodak Dawid Tomaszewski

Już pierwszego dnia funkcjonowania programu wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju przyznano i wypłacono kwotę 355 mln zł dla 1006 firm. Niedoróbki w systemie powodują jednak odrzucanie wielu wniosków.

W ramach tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma do dyspozycji ogromne fundusze na wsparcie dla przedsiębiorców. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł, z czego 75 proc. subwencji może mieć charakter bezzwrotny – pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności. Łączna wartość programu to 75 mld zł.

Pieniądze nie dla każdego

Co do samych założeń, to można mówić o sukcesie. Regulacyjno-techniczna strona wsparcia pozostawia jednak wiele do życzenia. Jednym z problemów z całą pewnością jest to, że całe grupy przedsiębiorców mogą zostać pozbawione szans na uzyskanie jakiejkolwiek pomocy albo dostać ją w znaczenie niższej postaci niż wynikałaby z rzeczywistego spadku obrotów. Powodem jest sposób weryfikacji wniosków, bazujący na deklaracjach VAT. Dodatkowo, wydłużenie terminu uzyskania subwencji może wynikać z terminów, w jakich przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć te deklaracje.

Z technicznego punktu widzenia także istnienie nadpłaty w ZUS może doprowadzić do braku pozytywnego rozpoznania wniosku. Wynika to z wadliwie przeprowadzonej automatyzacji po stronie banków i PFR, a także nieprzemyślanego systemu wymiany informacji z organami publicznymi – m.in. ZUS oraz administracją skarbową. Braków i mankamentów w samym systemie, który ma jak najszybciej weryfikować wnioski o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament