Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzasadnić rynkowy charakter w niestandardowych transakcjach

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Marta Klepacz Angelika Szambara

Analiza zgodności sporządzana jest w razie braku możliwości zrobienia analizy porównawczej. Nie określono jednak, jaką formę powinna przyjąć i jakie elementy zawierać. Dlatego jej przygotowanie może być wyzwaniem dla podatników.

Zgodnie ze znowelizowanymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami, najważniejsze z perspektywy cen transferowych jest zapewnienie rynkowego charakteru transakcji zawartych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Co do zasady, rynkowość transakcji weryfikowana jest w analizach porównawczych, które mają na celu potwierdzenie, że podmioty niezależne zrealizowałyby podobną transakcję na analogicznych warunkach.

Praktyka jednak udowodniła, że nie dla każdej transakcji można sporządzić analizę porównawczą (np. ze względu na brak dostępnych danych porównawczych lub unikatowy charakter transakcji). Zostało to dostrzeżone i uwzględnione przez ustawodawcę już w przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2017 r., kiedy wprowadzono pojęcie opisu zgodności warunków transakcji z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. Następnie doprecyzowano tę kwestię w przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. I tak, obowiązkowym elementem każdej lokalnej dokumentacji cen transferowych jest analiza cen transferowych, która ma na celu potwierdzenie rynkowego charakteru transakcji. Ustawodawca przewidział przygotowanie analizy cen transferowych w dwóch formach:

- analizy porównawczej oraz

- analizy zgodności.

W nowych przepisach definicja analizy zgodności została nieco rozszerzona w porównaniu do wcześniejszej definicji opisu zgodności. Zgodnie z jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament