WDT własnym transportem także z zerową stawką
Przedsiębiorca, który sprzedaje towary kontrahentowi z innego kraju UE, może potwierdzić ich przewóz pomiędzy państwami albo na podstawie domniemania wynikającego z regulacji unijnych, albo zgodnie z przepisami ustawy o VAT.
Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W art. 45a rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 przewidziano dla podatników możliwość skorzystania z domniemania, że towary zostały przewiezione z jednego państwa UE do drugiego. W ten sposób można potwierdzić podstawową przesłankę materialną przewidzianą dla WDT, tj. przewóz towarów pomiędzy dwoma państwami UE.
To nie takie proste
Skorzystanie z domniemania nie jest jednak łatwe. Znajduje ono bowiem zastosowanie jedynie w przypadku, gdy:
- transportu dokonał podmiot trzeci (przewoźnik) na zlecenie sprzedawcy albo nabywcy;
- sprzedający jest w posiadania co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów potwierdzających przewóz, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;
- w przypadku, gdy organizującym transport przez podmiot trzeci jest nabywca, to dodatkowo sprzedający musi być w posiadaniu pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego przewóz towarów.
Wymagane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta