Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

WDT własnym transportem także z zerową stawką

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Piotr Kępisty

Przedsiębiorca, który sprzedaje towary kontrahentowi z innego kraju UE, może potwierdzić ich przewóz pomiędzy państwami albo na podstawie domniemania wynikającego z regulacji unijnych, albo zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W art. 45a rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 przewidziano dla podatników możliwość skorzystania z domniemania, że towary zostały przewiezione z jednego państwa UE do drugiego. W ten sposób można potwierdzić podstawową przesłankę materialną przewidzianą dla WDT, tj. przewóz towarów pomiędzy dwoma państwami UE.

To nie takie proste

Skorzystanie z domniemania nie jest jednak łatwe. Znajduje ono bowiem zastosowanie jedynie w przypadku, gdy:

- transportu dokonał podmiot trzeci (przewoźnik) na zlecenie sprzedawcy albo nabywcy;

- sprzedający jest w posiadania co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów potwierdzających przewóz, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;

- w przypadku, gdy organizującym transport przez podmiot trzeci jest nabywca, to dodatkowo sprzedający musi być w posiadaniu pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego przewóz towarów.

Wymagane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament