Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka ujmie w kosztach wydatki na pozyskanie finansowania

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Dominika Widemajer

Przy umowie pożyczki w kosztach uzyskania przychodów można rozliczyć zarówno skapitalizowane lub zapłacone odsetki, w ramach limitu wynikającego z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, jak i kwoty uiszczonego podatku u źródła, w przypadku gdy są one ponoszone na podstawie klauzuli ubruttawiającej.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 marca 2020 r. (0114- KDIP2-1.4010.7.2020.2.OK).

Spółka planowała nabyć nieruchomość. W celu sfinansowania inwestycji zawarła umowy pożyczek z podmiotami powiązanymi z siedzibą w Niemczech. Kwota jednej z pożyczek odpowiadała wartości netto nabytej nieruchomości (w części niepokrytej przez spółkę ze środków własnych), kwota drugiej pożyczki odpowiadała wartości VAT wynikającego z ww. transakcji. W związku z pozyskaniem finansowania, spółka była zobowiązana do zapłaty zagranicznym pożyczkodawcom odsetek naliczanych w okresach rozliczeniowych określonych w umowach. Rozpoczęcie naliczania odsetek nastąpiło po oddaniu nieruchomości do używania, dlatego odsetki nie zostały uwzględnione w wartości początkowej nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami umów pożyczek, koszty podatku u źródła należnego z tytułu zapłaty odsetek ponoszone były albo przez spółkę na podstawie tzw. klauzuli ubruttawiającej (w przypadku pożyczki na sfinansowanie zakupu nieruchomości), albo przez pożyczkodawcę (w przypadku pożyczki na zapłatę VAT).

Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament