Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest więcej czasu na wprowadzenie nowej struktury JPK_V7M/V7K

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Przemysław Skorupa Patrycja Saul

Od 1 lipca obecna deklaracja VAT-7 oraz schemat JPK_VAT zostanie zastąpiona nowym plikiem JPK. Wszyscy przedsiębiorcy będą raportować dodatkowe, szczegółowe dane, które teraz w ogóle mogą nie być ewidencjonowane w ich systemach księgowych.

Od kilku lat Ministerstwo Finansów szczególną wagę zdaje się przywiązywać do walki z nadużyciami w VAT. Jedna ze zmian, której przyświeca ten cel, w teorii jest jeszcze przed podatnikami. Chodzi o nową formę deklaracji VAT. Piszemy „w teorii", bo zmiana ta u niektórych podatników oznacza istotny nakład czasu i pracy potrzebny do jej zaimplementowania. W związku z obecną sytuacją dotyczącą pandemii COVID-19 termin nowej formy raportowania przesunięto dla dużych przedsiębiorców (z 1 kwietnia br.) i obecnie wszyscy przedsiębiorcy zostali objęci nowymi wymogami od 1 lipca br.

Głównym założeniem nowego rozwiązania jest zastąpienie dotychczasowej deklaracji VAT-7 oraz schemy JPK_VAT nowymi schemami JPK_V7M i JPK_V7K.

Na pierwszy rzut oka, w związku z ograniczeniem liczby deklaracji/plików, które podatnicy będą wysyłać do organów podatkowych, zmiana mogłaby się wydawać istotnym ograniczeniem obowiązków formalnych nakładanych na podatników w zakresie rozliczeń VAT. Z drugiej jednak strony, należy mieć na uwadze, że zmiana ta istotnie zwiększa szczegółowość danych transakcyjnych, które podatnicy będą raportować, a organy wykorzystywać do analizy rozliczeń VAT i do kontroli.

Co się zmieni

Opublikowanie nowych przepisów (przede wszystkim rozporządzenia ministra finansów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament