Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest więcej czasu na wprowadzenie nowej struktury JPK_V7M/V7K

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Przemysław Skorupa Patrycja Saul

Od 1 lipca obecna deklaracja VAT-7 oraz schemat JPK_VAT zostanie zastąpiona nowym plikiem JPK. Wszyscy przedsiębiorcy będą raportować dodatkowe, szczegółowe dane, które teraz w ogóle mogą nie być ewidencjonowane w ich systemach księgowych.

Od kilku lat Ministerstwo Finansów szczególną wagę zdaje się przywiązywać do walki z nadużyciami w VAT. Jedna ze zmian, której przyświeca ten cel, w teorii jest jeszcze przed podatnikami. Chodzi o nową formę deklaracji VAT. Piszemy „w teorii", bo zmiana ta u niektórych podatników oznacza istotny nakład czasu i pracy potrzebny do jej zaimplementowania. W związku z obecną sytuacją dotyczącą pandemii COVID-19 termin nowej formy raportowania przesunięto dla dużych przedsiębiorców (z 1 kwietnia br.) i obecnie wszyscy przedsiębiorcy zostali objęci nowymi wymogami od 1 lipca br.

Głównym założeniem nowego rozwiązania jest zastąpienie dotychczasowej deklaracji VAT-7 oraz schemy JPK_VAT nowymi schemami JPK_V7M i JPK_V7K.

Na pierwszy rzut oka, w związku z ograniczeniem liczby deklaracji/plików, które podatnicy będą wysyłać do organów podatkowych, zmiana mogłaby się wydawać istotnym ograniczeniem obowiązków formalnych nakładanych na podatników w zakresie rozliczeń VAT. Z drugiej jednak strony, należy mieć na uwadze, że zmiana ta istotnie zwiększa szczegółowość danych transakcyjnych, które podatnicy będą raportować, a organy wykorzystywać do analizy rozliczeń VAT i do kontroli.

Co się zmieni

Opublikowanie nowych przepisów (przede wszystkim rozporządzenia ministra finansów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament