Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obawa przed komisarzami

18 maja 2020 | Pierwsza strona | Wiktor Ferfecki

W przyszłym roku rząd może wprowadzić setki komisarzy do samorządów, w tym w największych miastach – przestrzega opozycja.

„Czy waszą prawdziwą intencją w 2021 r. będzie odwoływanie wójtów, burmistrzów, prezydentów wszędzie tam, gdzie wskaźniki będą przekroczone, a lokalny samorządowiec nie reprezentuje partii PiS?" – to fragment listu, który Krzysztof Kwiatkowski, niezależny senator związany z opozycją, wysłał do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Zauważa, że z powodu koronawirusa samorządy odnotowują znaczne spadki wpływów. Np. w Gdańsku udział w podatku CIT w kwietniu tego roku to zaledwie 11 proc. zeszłorocznych wpływów. Tymczasem samorządowców wciąż obowiązują sztywne rygory fiskalne, których przekroczenie może spowodować wprowadzenie komisarzy.

Zmniejszenie rygorów dla samorządów Emilewicz obiecywała w kwietniu. Dotąd jednak do tego nie doszło. Członek prezydium Klubu PiS Marek Ast odpowiada, że rząd pochyli się nad losem samorządów, a obawy o wprowadzanie komisarzy to „strachy na Lachy!".

Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament