Za wcześnie na decyzje, jak rozliczyć Covid-19
System opieki zdrowotnej jest od strony finansowej dobrze przygotowany do funkcjonowania w czasie pandemii i do wychodzenia z niej – mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Epidemia koronawirusa zaburzyła działanie szpitali, wstrzymując przyjęcia planowe. Ich szefowie obawiają się, że nie uda im się wykorzystać ryczałtu na 2020 r. Czy przewiduje pan zmiany rozporządzenia w sprawie ryczałtu?
Mając świadomość, że zaangażowanie w walkę z epidemią koronawirusa może wpłynąć na ograniczenie podstawowej działalności placówek medycznych, jeszcze w marcu przygotowaliśmy zestaw konkretnych instrumentów finansowych, gwarantujących ich stabilność w okresie epidemii. Placówkom, które nie biorą bezpośredniego udziału w walce z koronawirusem, ale zostały zmuszone do ograniczania działalności, zostaną wypłacone kwoty porównywalne z tymi, które otrzymałyby, wykonując kontrakt na dotychczasowych warunkach. Część szpitali korzysta i z ryczałtu, i z kontraktu, inne tylko z kontraktu. Każdy, bez względu na stopień zaawansowania kontraktu, miał prawo wystąpić o wypłacanie mu zaliczkowo jednej dwunastej kontraktu.
Szefowie lecznic martwią się, że po odmrożeniu zabiegów planowych nie będą w stanie nadrobić tych dwóch miesięcy, zwłaszcza że muszą pracować w reżimie sanitarnym, z zachowaniem odpowiednich procedur i odległości, co sprawia, że mogą przyjąć mniej pacjentów.
Dlatego rozważamy możliwość przedłużenia terminu rozliczania ryczałtu. Jeżeli zgodnie z obecnymi prognozami jesteśmy przy końcu epidemii i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta