Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jamalska rura da wyższy zysk

18 maja 2020 | Ekonomia i rynek | Tomasz Furman
źródło: Rzeczpospolita

Polska za tranzyt gazu ziemnego realizowany przez Gazprom z rosyjskich złóż do Niemiec przez terytorium naszego kraju będzie otrzymywała znacznie większe pieniądze niż dotychczas.

 

W niedzielę, 17 maja, wygasła wieloletnia umowa z Gazpromem na przesył gazu przez Polskę realizowany gazociągiem jamalskim. Połączeniem tym transportowany jest surowiec z Rosji przez Białoruś do naszego kraju i Niemiec. Od poniedziałku dostawy odbywają się na zasadach obowiązujących na rynku unijnym. Dla Polski to historyczna chwila z kilku powodów. Po pierwsze, dostęp do naszego odcinka gazociągu jamalskiego będą mogli uzyskać nie tylko Rosjanie, ale wszyscy zainteresowani, a po drugie, za tranzyt będziemy otrzymywali znacznie większe pieniądze niż dotychczas.

Unijne regulacje

W związku z wygaśnięciem kontraktu Gazprom musiał zarezerwować na zasadach rynkowych porównywalne przepustowości, jakimi dysponował wcześniej chociażby po to, aby móc w pełni realizować zobowiązania wobec swoich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament