Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska nie może mnie nie obchodzić. To jest moja matka!

18 maja 2020 | Wydarzenie
„Niech zstąpi Duch i odnowi oblicze ziemi.  Tej ziemi!”  – wołał papież  w czerwcu 1979 r. na pl. Zwycięstwa w Warszawie
źródło: Fotonova
„Niech zstąpi Duch i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” – wołał papież w czerwcu 1979 r. na pl. Zwycięstwa w Warszawie
Jan Paweł II  w Sejmie w czerwcu 1999 r.
źródło: EAST NEWS
Jan Paweł II w Sejmie w czerwcu 1999 r.
„Żal odjeżdżać” – tak w 2002 r. Jan Paweł II żegnał się  z Polską. Była  to jego ostatnia wizyta  w ojczyźnie.
źródło: EAST NEWS
„Żal odjeżdżać” – tak w 2002 r. Jan Paweł II żegnał się z Polską. Była to jego ostatnia wizyta w ojczyźnie.

Wolność, prawa człowieka, solidarność, dobro wspólne, dialog – te słowa często pojawiały się w przesłaniach Jana Pawła II do rodaków. Wtedy oklaskiwane i przyjmowane z zachwytem, dziś prawie zapomniane.

W czasie blisko 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II dziewięć razy przybywał do Polski. Za każdym razem w wystąpieniach nawiązywał do aktualnych problemów społecznych. Ale jego przesłanie jest ponadczasowe. Z bogatego nauczania papieża Polaka wybraliśmy kilka cytatów, w których dotykał kwestii istotnych dla naszego życia społeczno-politycznego, i które są aktualne także dziś. W stulecie urodzin Karola Wojtyły przywołujemy je ku refleksji, której potrzebuje nasza Ojczyzna.

Nie podcinajcie korzeni

Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. (...) Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów (...). Trzeba pracować na rzecz pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi i narodami całej ziemi. Trzeba szukać zbliżeń. Trzeba otwierać granice. (...) Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...), abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament