Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej firmę zawiesić czy zlikwidować

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Joanna Dobkowska

W czasie epidemii wielu przedsiębiorców zastanawia się czy nie zrobić przerwy w działalności i po jakimś czasie ewentualnie wznowić funkcjonowanie na rynku. Decydując się na taki krok, należy wziąć pod uwagę koszty i obowiązki. JOANNA DOBKOWSKA

 

W związku ze spowolnieniem gospodarczym, część przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze staje przed dylematem czy zamknąć działalność gospodarczą. Nie jest to jednak jedyne wyjście. W niektórych przypadkach można bowiem zawiesić jej prowadzenie, aby po pewnym czasie do niej powrócić.

W czasie zawieszenia działalności można poszukiwać nowych kontrahentów, a następnie wznowić działalność bez żadnych dodatkowych trudności i formalizmu. Zamknięcie działalności oznacza natomiast trwałe zlikwidowanie firmy. Jej reaktywacja będzie wymagała rozpoczynania wszystkiego od początku.

Tylko gdy nie ma pracowników

Dobrodziejstwo instytucji zawieszenia działalności gospodarczej możliwe jest dla przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. W przypadku spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich zawieszenie działalności będzie skuteczne tylko w przypadku dokonania tego przez wszystkich wspólników.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament