Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze usługi prawne są opodatkowane VAT

18 maja 2020 | Podatki i księgowość | Paweł Mróz

Adwokat nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia pomocy prawnej w ramach umowy zlecenia zawartej z fundacją.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r. (0112-KDIL1-3.4012.558.2019.2.AKR).

Wnioskodawczyni będąca adwokatem, poza prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach kancelarii adwokackiej, świadczy usługi prawne w imieniu i na rzecz fundacji na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z umową, adwokat zobowiązuje się do udzielania bezpłatnych porad prawnych na rzecz osób wskazanych przez fundację. Wnioskodawczyni ma z góry ustaloną stawkę za godzinę pracy, może udzielać porad w godzinach otwarcia punktu, a jakakolwiek zmiana dyżuru musi zostać ustalona i zaakceptowana przez fundację. Wnioskodawczyni nie podpisuje umów na świadczenie usług z osobami pokrzywdzonymi, nie ma też wpływu na wybór osób korzystających z bezpłatnych porad prawnych. Wszelkie wizyty na porady prawne umawiane są przez pracowników fundacji. Jak wynika z zawartej umowy, adwokat nie ponosi ryzyka ekonomicznego ani gospodarczego za czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia na rzecz fundacji. Zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11661

Wydanie: 11661

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament