Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chętnych do zawodu sędziego i prokuratora nie brakuje

26 czerwca 2020 | Ranking wydziałów prawa | Agata Łukaszewicz

W konkursie na aplikacje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w 2019 r. o jedno miejsce ubiegało się dziesięciu absolwentów wydziałów prawa.

Ponad 97 proc. przyjętych na aplikacje sędziowską i prokuratorską 2020 r. to absolwenci uczelni publicznych.

Egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską 2020 r. odbyły się pod koniec 2019 r. Pierwszy etap – test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa – 5 listopada. Drugi etap – praca pisemna polegająca na rozwiązywaniu kazusów – 3 grudnia 2019 r.

Do konkursu zgłosiło się 1952 kandydatów, do egzaminu przystąpiło 1765 osób, do drugiego etapu dostało się 385, a na aplikację 186 osób. Do I etapu przystąpiło 1616 absolwentów uczelni publicznych i 149 niepublicznych. Najwięcej kandydatów tych pierwszych (10,9 proc. przystępujących) to absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, potem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród szkół niepublicznych pierwsza trójka to: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uczelnia Łazarskiego.

Spośród kandydatów przystępujących do I etapu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11694

Wydanie: 11694

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament