Coraz więcej wolnych biur
Zacznie się walka o najemcę – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD, platformy monitorującej rynek biurowy.
Najemcy masowo porzucają biura, zostając przy pracy zdalnej?
Analizując nasze dane, aktualizowane w czasie rzeczywistym, dostrzegamy dwie tendencje. Po pierwsze, widać rosnące zasoby dostępnej powierzchni biurowej. Do połowy marca rynek był bardzo chłonny, podpisywano wiele umów najmu biur.
Pandemia zmieniła nie tylko model pracy, ale i rynek pracy, co nie pozostało bez wpływu na rynek biur. Co tydzień firmy zwalniają średnio 30 modułów biurowych, nie przedłużając umów najmu.
Jak pokazują dane REDD, od początku kwietnia na rynek w całej Polsce trafiło ok. 700 biur o łącznej powierzchni 180 tys. mkw.
Te moduły nie zostały zaabsorbowane. Poziom pustostanów rośnie i na razie nic nie zwiastuje odwrócenia tej tendencji. Negocjacje dotyczące wynajmu nowych powierzchni w wielu przypadkach są zawieszane.
Po drugie, kurczy się średnia powierzchnia dostępnych biur. W porównaniu z początkiem kwietnia zmniejszyła się niemal o 25 proc., z 540 do 415 mkw.
Jak to interpretować?
Oznacza to, że z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta