Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek zaczyna sprzątać

26 czerwca 2020 | Kraj | Tomasz Krzyżak

Papież odsunął bp. Edwarda Janiaka od pełnienia obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej. Nakazał mu także jej opuszczenie. To dość czytelny sygnał, że żarty się skończyły.

Odsunięcie biskupa Janiaka to pokłosie filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego", w którym pokazano, w jaki sposób chronił on księdza-pedofila. Po emisji filmu prymas Polski abp Wojciech Polak, jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, złożył w nuncjaturze apostolskiej doniesienie w sprawie zaniedbań w diecezji kaliskiej. Na początku czerwca Stolica Apostolska prowadzenie sprawy powierzyła metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu. Potem na portalu „Więź" pojawiły się dwa obszerne artykuły Zbigniewa Nosowskiego o innych nieprawidłowościach w diecezji. W pierwszym negatywnym bohaterem był Stanisław Napierała, biskup senior tej diecezji, w drugim biskup Janiak. W tym tygodniu media doniosły o tym, że na początku czerwca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11694

Wydanie: 11694

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament