Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najstarszy uniwersytet znowu górą

26 czerwca 2020 | Prawo co dnia
źródło: Rzeczpospolita

Uniwersytet Jagielloński najlepiej uczy prawa. Z grona uczelni niepublicznych najlepsza okazała się Akademia Leona Koźmińskiego. MAREK KOBYLAŃSKI, JANINA BLIKOWSKA

 

Liderem rankingu uczelni publicznych, podobnie jak w ubiegłym roku, jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pozycja pierwsza wśród uczelni niepublicznych przypadła Akademii Leona Koźmińskiego. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS z siedzibą w Warszawie, a trzecie Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

O pozycji w rankingu decydowały m.in. zdawalność na aplikację i potencjał naukowy – a więc kadry, które przekazują wiedzę studentom.

Łatwiej o sukces

Jak widać z danych rankingowych, jakość kształcenia ma przełożenie na sukces absolwentów przystępujących do egzaminów na aplikacje. Z danych o zdawalności na aplikacje wynika również, że im wyższa ocena uzyskana na dyplomie, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzoną aplikację prawniczą.

W ubiegłym roku do egzaminów na aplikację przystąpili absolwenci 51 uczelni: 19 publicznych, 25 niepublicznych oraz siedmiu zagranicznych. Średnia zdawalność tego egzaminu u absolwentów uczelni prywatnych wyniosła 34,8 proc., a uczelni państwowych 58,9 proc.

Najlepiej z tymi egzaminami poradzili sobie absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11694

Wydanie: 11694

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament