Jak skutecznie negocjować z kontrahentami
RYZYKO | Niewykonanie zawartych umów ANNA SKROBAŁA adwokat w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej
Zobowiązania umowne stanowią nieodzowny i bardzo istotny element każdej działalności gospodarczej. Zawierane przez przedsiębiorców kontrakty nierzadko jednak okazują się nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Przyczyną tego stanu jest często brak odpowiedniej, wnikliwej analizy zawieranych umów, dokonywanej przy uwzględnieniu całokształtu sytuacji prawno-gospodarczej przedsiębiorstwa, a w szczególności tych obszarów jego działalności, które wiążą się z określonym ryzykiem. Ryzyko to ocenić należy poprzez odpowiedź na zasadnicze pytanie: czy dalsze wykonywanie umowy może w jakimkolwiek stopniu negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa?
PRZYKŁAD
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność w branży kosmetycznej, oferując swoim kontrahentom dostawę naturalnych kosmetyków do włosów, stanowiących zaopatrzenie salonów fryzjerskich. W zawieranych przez nią umowach dostawy ustalana jest minimalna wartość zamówień, którą zobowiązuje się utrzymywać odbiorca, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na minimalną wysokość ceny sprzedaży kosmetyków dostarczanych przez spółkę. Powstaje pytanie: co w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od odbiorcy – właściciela salonu fryzjerskiego – np. stanu epidemii, jest on zobowiązany do zaprzestania prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem dalsze obowiązywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta