A może połączyć firmy
M&A | Zwiększanie efektywności spółek Dawid Tomaszewski aplikant radcowski w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej
Fuzje i przejęcia (M&A – mergers and acquisitions) to znakomita droga do rozwoju przedsiębiorstwa, szczególnie w czasie rozwijającego się kryzysu gospodarczego, który sprzyja połączeniom. W związku z tym coraz częściej obserwujemy łączenie spółek w celu zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania ich kosztów oraz maksymalizacji rozwoju prowadzonych działalności gospodarczych przez efektywniejsze zwiększanie udziału w rynku. Nie można przy tym tracić z pola widzenia, że prawidłowo przeprowadzone połączenie sprzyja poprawie płynności i rentowności połączonych podmiotów, nadto pozwala pozyskać nowe kompetencje i know-how, a w rezultacie zmierza do poszerzenia oferty w danej dziedzinie.
UWAGA!
W rozumieniu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.
Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa tryby połączenia spółek:
- łączenie przez przejęcie (per incorporationem) – polegające na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą), która wydaje udziały lub akcje wspólnikom podmiotu przejętego;
- łączenie przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej (per unionem), na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje zawiązanej.
UWAGA!...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta