Sąd może rozłożyć spłatę zaległej pensji na raty
Samo prowadzenie postępowania układowego nie uzasadnia rozłożenia przez sąd zaległych wynagrodzeń na raty. Pracodawca musi wykazać swoją trudną sytuację majątkową. MARCIN NAGÓREK
- Prowadzimy spółkę z o.o. w branży turystycznej. Mamy problemy z płynnością finansową i tzw. przyspieszone postępowanie układowe. Problem w tym, że zalegamy z pensjami około trzech, czterech miesięcy i pracownicy wystąpili z pozwami o te pieniądze. Czy w tej sytuacji pracownicy mogą dochodzić wypłaty? Jeśli tak, czy może to być argument (układowe postępowanie) do rozłożenia tych długów w wyroku na raty? – pyta czytelnik.
Pracownicy mogą dochodzić przed sądem pracy swoich zaległych wynagrodzeń, mimo otwarcia postępowania układowego przez spółkę. Prowadzenie tego postępowania samo w sobie nie uzasadni rozłożenia zaległych wypłat na raty w wyroku sądowym. Spółka musi wykazać trudną sytuację majątkową jako okoliczność uzasadniającą zastosowanie tego mechanizmu.
Postępowanie układowe...
Jak wynika ze stanu faktycznego, spółka będąc pracodawcą zalega wobec pracowników z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta