Nigeria wyprzedzi Chiny
Głęboka zmiana liczby ludności to nowe rozdanie kart w gospodarce i polityce. Polska będzie wśród przegranych.
Zmiany demograficzne to nic nowego. Dziesięć tysięcy lat temu na Ziemi mieszkało tylko milion ludzi, w 1800 roku było ich już miliard, a w 1960 – 3 miliardy. Nigdy jednak zmiany nie następowały tak szybko, jak to się rysuje w XXI wieku. Po raz pierwszy dla wielu państw będzie to też oznaczało spadek liczby mieszkańców, a nie ich wzrost.
Wykształcenie kobiet
W obszernej analizie poważne pismo naukowe „The Lancet" przewiduje, że już za 44 lata, a więc znacznie szybciej, niż do tej pory sądzono, ludzkość osiągnie szczyt rozwoju (9,7 mld osób) i zacznie dość dynamicznie się kurczyć. W kolejnych 36 latach, a więc do końca wieku, ubędzie nas bowiem aż 900 mln do 8,89 mld.
Taką ewolucję należy przede wszystkim tłumaczyć fundamentalnymi zmianami cywilizacyjnymi: coraz lepszym wykształceniem kobiet, ich niezależnością finansową, ale także upowszechnieniem środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta