Pierwsze problemy z wdrażaniem PPK
Konsultacje z zatrudnionymi osobami oraz wybór instytucji finansowej prowadzącej pracowniczy plan kapitałowy to dopiero początek obowiązków spoczywających na pracodawcy.
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) obowiązują od 1 lipca 2019 r., natomiast pierwsze wpłaty do systemu PPK nastąpiły pod koniec 2019 r. Można więc już podsumować pierwsze doświadczenia i problemy związane z wdrożeniem i obsługą PPK, jak również ocenić, jaki wpływ na proces wdrażania wywołał COVID-19.
Konsultacje z załogą
Zgodnie z ustawą o PPK, instytucję finansową zarządzającą PPK wybiera pracodawca po konsultacji ze związkami zawodowymi. W przypadku braku związków, pracodawca powinien skonsultować wybór instytucji finansowej z przedstawicielami pracowników. Już sam wybór takich przedstawicieli może być problematyczny, w szczególności w przypadku rozproszonej struktury pracodawcy (np. sieci sklepów lub restauracji).
Ustawodawca nie przewidział szczególnego trybu wyboru przedstawicieli. Można go zatem dokonać w dowolnej formie, pamiętając, że każdy zatrudniony powinien mieć możliwość zgłoszenia się jako kandydat, a inni pracownicy powinni taką propozycję zaakceptować, chociażby w sposób dorozumiany czy milczący. Przedstawicielami nie powinny być osoby autorytarnie wskazane przez pracodawcę.
Przykładowo w strukturze rozproszonej wyboru przedstawicieli można dokonać na podstawie uchwalonego regulaminu poprzez przeprowadzenie we wszystkich zakładach pracy pisemnych lub elektronicznych wyborów poprzedzonych etapem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta