Nauczyciel też jest chroniony przed mobbingiem
Nauczyciel zatrudniony na podstawie stosunku pracy z mianowania może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z powodu naruszenia przez pracodawcę obowiązku przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy. ALICJA PAWELEC
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (III PK 59/17).
W tej sprawie dwie nauczycielki wniosły pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzeń dokonanych przez nie 28 stycznia 2015 r. oraz zasądzenie na ich rzecz odszkodowania za czas pozostawania bez pracy, mimo gotowości do jej świadczenia. W toku procesu powódki zmodyfikowały swoje żądania. Wniosły o ustalenie, że ich stosunki pracy z pozwanym nadal trwają, a ostatecznie podtrzymały tylko żądanie zasądzenia na ich rzecz odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, cofając roszczenia w pozostałym zakresie. Obie kobiety były zatrudnione u pozwanego na podstawie stosunków pracy z mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. Każda 29 stycznia 2015 r. złożyła pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu stosowania wobec niej mobbingu w miejscu pracy.
Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo. Stanowisko to potwierdził sąd okręgowy, oddalając apelację. Sąd Najwyższy również oddalił skargę kasacyjną powódek.
komentarz eksperta
Alicja Pawelec, radca prawny, wspólnik w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.
W przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie sądu pierwszej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta