Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauczyciel też jest chroniony przed mobbingiem

16 lipca 2020 | Kadry i Płace | Alicja Pawelec

Nauczyciel zatrudniony na podstawie stosunku pracy z mianowania może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z powodu naruszenia przez pracodawcę obowiązku przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy. ALICJA PAWELEC

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (III PK 59/17).

W tej sprawie dwie nauczycielki wniosły pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzeń dokonanych przez nie 28 stycznia 2015 r. oraz zasądzenie na ich rzecz odszkodowania za czas pozostawania bez pracy, mimo gotowości do jej świadczenia. W toku procesu powódki zmodyfikowały swoje żądania. Wniosły o ustalenie, że ich stosunki pracy z pozwanym nadal trwają, a ostatecznie podtrzymały tylko żądanie zasądzenia na ich rzecz odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, cofając roszczenia w pozostałym zakresie. Obie kobiety były zatrudnione u pozwanego na podstawie stosunków pracy z mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. Każda 29 stycznia 2015 r. złożyła pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu stosowania wobec niej mobbingu w miejscu pracy.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo. Stanowisko to potwierdził sąd okręgowy, oddalając apelację. Sąd Najwyższy również oddalił skargę kasacyjną powódek.

komentarz eksperta

Alicja Pawelec, radca prawny, wspólnik w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

W przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie sądu pierwszej

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11711

Wydanie: 11711

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament