Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utwór pracownika własnością pracodawcy

16 lipca 2020 | Kadry i Płace | Przemysław Juściński

Samo nawiązanie stosunku pracy nie wystarczy do stwierdzenia, że stworzenie przez pracownika utworu mieści się w jego obowiązkach. Zakres tych obowiązków musi wynikać z umowy o pracę.

Do szczególnie częstych praktyk należy tworzenie przez pracowników utworów w ramach zatrudnienia. Niekiedy jest to wręcz wpisane w naturę wykonywanego zawodu.

Ta kwestia ma istotne znaczenie dla pracodawcy, który zatrudnia pracowników wykonujących pracę o charakterze twórczym. Choć zasadniczo prawa autorskie do utworu przysługują jego autorowi, to z istoty stosunku pracy wynika wykonywanie za wynagrodzeniem określonej pracy na rzecz pracodawcy, co może też obejmować tworzenie utworów.

Z perspektywy pracodawcy warto zatem wiedzieć, jak kwestia twórczości pracowniczej została uregulowana przez ustawodawcę i o czym powinien pamiętać przy zawieraniu umowy z pracownikiem.

Wykonane dzieło

Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1231 ze zm.) przewiduje pewne wyjątki od zasady przysługiwania praw autorskich do dzieła jego twórcy, m.in. w kontekście utworów pracowniczych. W myśl art. 12 ust. 1, jeśli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, z chwilą przyjęcia utworu nabywa autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Przywołana regulacja odnosi się do utworu pracowniczego, tj.:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11711

Wydanie: 11711

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament