Bez pośpiechu ze zwolnieniem chorego pracownika
Umowę o pracę z pracownikiem nieobecnym z powodu niezdolności do pracy, który stara się o świadczenie rehabilitacyjne, można rozwiązać nie wcześniej, niż po uprawomocnieniu się decyzji ZUS w tej sprawie. JOANNA KUPCZAK
- Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nasz pracownik złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czeka na decyzję ZUS. Jeżeli otrzyma odpowiedź odmowną, z jakim dniem będziemy mogli rozwiązać z nim umowę o pracę? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia w przypadku jego długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby. Takiej czynności wolno dokonać po upływie wskazanych w kodeksie pracy okresów ochronnych, których długość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Dla przykładu osoba zatrudniona u pracodawcy co najmniej sześć miesięcy podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Pewność da...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta