Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef odwoła zwolnienie z obowiązków, aby dać urlop

16 lipca 2020 | Kadry i Płace | Dominika Mitkowska

Pracodawca w każdym czasie może zwolnić pracownika, któremu wypowiedział umowę o pracę, z obowiązku dalszego świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, opierając się na art. 362 kodeksu pracy. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 k.p. nie jest jednak czynnością prawną (oświadczeniem woli pracodawcy) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, lecz traktowane jest jako uprawnienie kierownicze pracodawcy, o którym mowa w art. 22 § 1 k.p. W związku z tym możliwe jest ponowne zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy (zgoda pracownika nie jest tu wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (III PK 96/18).

Ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownikowi zatrudnionemu w szpitalu pracodawca wypowiedział 3 lutego 2017 r. umowę o pracę ze skutkiem na 31 maj 2017 r. W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę szpital zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie trwania wypowiedzenia. Pismem z 8 marca 2017 r. zwrócił się jednak do pracownika z oświadczeniem, w którym zastrzegł, że udziela mu urlopu wypoczynkowego od 9 marca do 31 maja 2017 r. Pracownik nie odebrał tego pisma. Pracownikowi przysługiwało łącznie 80 dni urlopu wypoczynkowego, ale szpital wypłacił mu ekwiwalent pieniężny za 23 dni.

Sąd I instancji uznał powództwo co do żądania zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za 12 dni urlopu wypoczynkowego. Stwierdził, że pracownik został prawidłowo poinformowany 27 marca 2017 r. przez szpital o udzieleniu urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11711

Wydanie: 11711

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament