Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsza jest ochrona dochodów Polaków

04 listopada 2020 | Raporty RZ
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego

ROZMOWA | Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego

 

Popyt konsumpcyjny stanowi w Polsce ok. 75 proc. wartości gospodarki, całego naszego PKB. To znaczy, że my, konsumenci, jesteśmy głównym motorem wzrostu gospodarczego?

W gospodarkach rozwiniętych, podobnie jest w Polsce, zdecydowanie największą część łącznego popytu stanowi właśnie konsumpcja. Można powiedzieć, że funkcją współczesnej gospodarki jest zaspokajanie ludzkich potrzeb konsumpcyjnych. Popyt inwestycyjny czy eksport są środkami prowadzącymi do tego, by ostatecznie zaspokajać potrzeby konsumpcyjne społeczeństwa.

Warto podkreślić, że mimo boomu konsumpcyjnego w ostatnich latach głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce był wzrost eksportu wartości dodanej. Niemniej, ze względu na duży udział w łącznym popycie, konsumpcja w naturalny sposób jest bardzo ważnym mechanizmem napędzającym gospodarkę.

Konsumpcja, czyli w zasadzie co?

To ogół wydatków gospodarstw domowych związanych z całą aktywnością życiową. Chodzi o wydatki na dobra pierwszej potrzeby, takie jak żywność, odzież, podstawowe usługi, opłaty za mieszkanie, za nośniki energii, ale również o zakupy dóbr trwałego użytku, takich jak samochody, meble, sprzęt AGD, elektronika. Do tego dochodzi zaspokajanie potrzeb związanych np. z edukacją, zdrowiem, kulturą, wypoczynkiem, osobistym rozwojem itp.

Czy każda zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament