Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W określonej sytuacji są pewne zasady zwrotu nadpłaconych alimentów

04 listopada 2020 | Orzecznictwo | Piotr Świderski

Co dzieje się w sytuacji, w której alimenty pierwotnie zabezpieczone w wyższej kwocie zostają następnie obniżone przez sąd z datą wsteczną albo sąd zasądza je niższe w wyroku kończącym sprawę? Na takie pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy.

W sprawach sądowych istnieje możliwość uzyskania zabezpieczenia roszczenia, jeżeli uprawdopodobni się istnienie tego roszczenia oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Należy w tym celu posłużyć się środkami, które niekoniecznie muszą stanowić dowody, gdyż zabezpieczenie wymaga jedynie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia faktów, aby przekonać sąd, że dochodzone roszczenie istnieje oraz że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia, które zapadnie dopiero na końcu postępowania, albo uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania.

Zabezpieczenie roszczenia jest powszechnie orzekane w sprawach o alimenty oraz w sprawach rozwodowych, w ramach których sąd zobowiązany jest również do orzeczenia w kwestii alimentów. Powyższe wynika z faktu, że w sytuacji konfliktowej między stronami, a taką stanowi na pewno większość spraw o alimenty oraz spraw rozwodowych, często zachodzi konieczność orzeczenia już na wstępnym etapie postępowania w kwestii przyczyniania się stron do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małoletnich dzieci lub całej rodziny. Pozwala to na osiągnięcie pewnej stabilizacji finansowej oraz zapewnienie ciągłości utrzymania uprawnionych do alimentów, bez konieczności, często wielomiesięcznego lub wieloletniego, oczekiwania na zakończenie sprawy sądowej.

Zdarza się jednak, że w dalszym toku sprawy, po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament