Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak zapłaty wynagrodzenia to odstąpienie od umowy i do tego jeszcze kara

04 listopada 2020 | Orzecznictwo | Adrianna Michałowicz

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego powinna skłonić strony już zawartych umów do weryfikacji zamieszczonych w nich postanowień. Zastrzeganie kar umownych na skutek odstąpienia od umowy, bez precyzyjnego wskazania okoliczności, w których odstąpienie może być wykonane, jest częstą praktyką.

Dochodzenie kary umownej przez jedną ze stron umowy jest częstym przedmiotem sporów sądowych. Mimo że zagadnienie kary umownej było wielokrotnie analizowane w orzecznictwie, okazuje się, iż zasadność żądania kary umownej nadal budzi wątpliwości na tle niektórych stanów faktycznych.

Dwa kierunki orzecznicze

Pytanie o możliwość zasądzenia kary umownej pojawiło się w związku ze sporem pomiędzy stronami umowy o roboty budowlane. Umowa przewidywała m.in. karę umowną, zastrzeżoną na rzecz wykonawcy, na wypadek odstąpienia przez niego od umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi zamawiający. Strony przewidziały też, że wykonawca może odstąpić od umowy, jeżeli zamawiający opóźnia się z płatnościami za faktury co najmniej 14 dni i nie płaci mimo wezwań. Wskazane w umowie przesłanki odstąpienia i żądania kary umownej ziściły się, ponieważ zamawiający nie regulował kolejnych części należnego wynagrodzenia, w związku z czym wykonawca, będący powodem w postępowaniu przed sądem, złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądał zapłaty kary umownej. Sąd I instancji oddalił jednak powództwo w tym zakresie, sąd odwoławczy zaś, rozpoznając apelację, powziął wątpliwości związane z przedmiotowym zagadnieniem prawnym, wobec czego postanowił przedstawić je do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.

Wątpliwości sądu apelacyjnego dotyczyły rozbieżności, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament