Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centra handlowe znowu opustoszały, klienci rzadziej robią zakupy

04 listopada 2020 | Raporty RZ
We wrześniu Polacy kupili  o 2,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, wynika  z ostatnich danych GUS
źródło: Shutterstock
We wrześniu Polacy kupili o 2,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, wynika z ostatnich danych GUS
źródło: Rzeczpospolita

HANDEL | Wrześniowe niezłe dane o sprzedaży detalicznej mogą okazać się ostatnimi pozytywnymi danymi w tym roku PIOTR MAZURKIEWICZ

Według ostatniego badania gospodarstw domowych, przeprowadzonego przez GfK Polonia, w pierwszym półroczu Polacy odwiedzali sklepy o 12 proc. rzadziej niż przed rokiem, jednak mniejsza frekwencja była rekompensowana pełnymi koszykami. W efekcie w ujęciu rocznym średnia wartość jednorazowych zakupów polskiego gospodarstwa domowego wzrosła aż o 20 proc.

Rzadziej do sklepów

Polscy konsumenci od lat słynęli z wyjątkowo częstych zakupów produktów FMCG – szybkozbywalnych, sprzedawanych często i po względnie niskich cenach (np. artykuły spożywcze, środki czystości). Znani byli także z odwiedzania rekordowej liczby sklepów. Wiele wskazuje na to, że pandemia Covid-19 może przyczynić się do znacznego osłabienia tych zwyczajów.

– Jak wynika z danych dotyczących pierwszych sześciu miesięcy 2020 r., średnia ilość robionych przez nas zakupów spadła aż o 12 proc. rok do roku, co było największym spadkiem w zestawieniu z innymi krajami naszej części Europy. Od stycznia do czerwca tego roku polskie gospodarstwo domowe odbyło średnio 165 wizyt w sklepach. Dla porównania w analogicznym okresie 2019 r. takich wizyt było aż 187 – mówi Rafał Dobrowolski, menedżer w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

W pierwszej połowie roku istotnie zmienił się także model konsumpcji polskich klientów. Podczas zakupów częściej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament