Rejestracja za granicą i konto bez wpływu na podatek
Skoro rosyjskie przedstawicielstwo nie prowadzi samodzielnej działalności, bo jest wyodrębnioną częścią spółki, to wszelkie wzajemne rozliczenia pomiędzy nimi będą dokonywane w ramach tego samego polskiego podatnika. ALEKSANDRA TARKA
W czerwcu 2015 r. spółka wystąpiła o wyjaśnienie wątpliwości podatkowych co do zakresu opodatkowania CIT. Wskazała, że jest spółką powołaną do budowy i eksploatacji systemu gazociągów dla tranzytu oraz dostaw rosyjskiego gazu ziemnego przez i na terytorium Polski. Posiada przedstawicielstwo działające zgodnie m.in. z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej o przedstawicielstwach firm zagranicznych.
Przedstawicielstwo wykonuje czynności pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych spółki. Dysponuje autonomicznym budżetem, a usługi nabywane przez nie od kontrahentów mających siedzibę (rezydencję podatkową) w Rosji są konieczne do realizacji działalności przedstawicielstwa. Tym samym podmiotem, który bezpośrednio korzysta z nabywanych usług dla potrzeb prowadzonej działalności, jest przedstawicielstwo.
Spółka uważała, że przedstawicielstwo nie stanowi zakładu w rozumieniu polsko-rosyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. A wynagrodzenie za opisane usługi świadczone na rzecz przedstawicielstwa przez kontrahentów z siedzibą w Rosji, na terytorium Rosji, nie stanowi przychodu uzyskiwanego przez nich w Polsce. Inaczej mówiąc w sprawie nie będzie miał zastosowania podatek u źródła.
Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że u kontrahentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta