Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestracja za granicą i konto bez wpływu na podatek

04 listopada 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Skoro rosyjskie przedstawicielstwo nie prowadzi samodzielnej działalności, bo jest wyodrębnioną częścią spółki, to wszelkie wzajemne rozliczenia pomiędzy nimi będą dokonywane w ramach tego samego polskiego podatnika. ALEKSANDRA TARKA

 

W czerwcu 2015 r. spółka wystąpiła o wyjaśnienie wątpliwości podatkowych co do zakresu opodatkowania CIT. Wskazała, że jest spółką powołaną do budowy i eksploatacji systemu gazociągów dla tranzytu oraz dostaw rosyjskiego gazu ziemnego przez i na terytorium Polski. Posiada przedstawicielstwo działające zgodnie m.in. z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej o przedstawicielstwach firm zagranicznych.

Przedstawicielstwo wykonuje czynności pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych spółki. Dysponuje autonomicznym budżetem, a usługi nabywane przez nie od kontrahentów mających siedzibę (rezydencję podatkową) w Rosji są konieczne do realizacji działalności przedstawicielstwa. Tym samym podmiotem, który bezpośrednio korzysta z nabywanych usług dla potrzeb prowadzonej działalności, jest przedstawicielstwo.

Spółka uważała, że przedstawicielstwo nie stanowi zakładu w rozumieniu polsko-rosyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. A wynagrodzenie za opisane usługi świadczone na rzecz przedstawicielstwa przez kontrahentów z siedzibą w Rosji, na terytorium Rosji, nie stanowi przychodu uzyskiwanego przez nich w Polsce. Inaczej mówiąc w sprawie nie będzie miał zastosowania podatek u źródła.

Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że u kontrahentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament