Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przygotowując zasady BHP, nie można chodzić na skróty

04 listopada 2020 | Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Pracodawca jest obowiązany udostępniać jasne i pełne instrukcje wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zdrowia pracowników.

Pandemia koronawirusa wymusiła spore zmiany w organizacji pracy w wielu firmach. Tam, gdzie było to możliwe, pracownicy zostali skierowani do pracy zdalnej. Nie wszystko jednak da się wykonać zdalnie, a pracodawcy nie mogą zapominać o bezpieczeństwie i higienie pracy. O obowiązkach, jakie w tym zakresie ciążą na pracodawcach, przypomniał ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2020 r.

Śmiertelny wypadek

Sprawa dotyczyła nakazu wykonania określonych obowiązków przez jeden z zakładów. Konkretnie chodziło o opracowanie, wydanie, wdrożenie i udostępnienie pracownikom do stałego korzystania szczegółowych oraz aktualnych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z ostrzeniem (szlifowaniem) obicia piłowego bębna głównego zgrzeblarki, tj. prac zakwalifikowanych w zakładzie do szczególnie niebezpiecznych.

Nakaz był następstwem kontroli inspekcji pracy, która z kolei była konsekwencją tragicznego zdarzenia. Na terenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament