Z uchwałą wspólników do sądu
Zasady podejmowania uchwał przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. określają przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz umowa spółki. Co się jednak dzieje, jeśli podjęta uchwała jest sprzeczna z umową spółki, z interesami spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika? Komu, kiedy i jakie prawa przysługują w związku z tak podjętą uchwałą. ANNA DIABY-LIPKA
K.s.h. stanowi, że uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może zostać zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.
Jaką uchwałę można zaskarżyć
Krótki przepis zawiera wiele znaczeń i jego analiza prowadzi do wniosku, że nie jest jednoznaczny. Wbrew pozorom, sprzeczność uchwały wspólników z umową spółki nie jest samodzielną podstawą uzasadniającą uwzględnienie powództwa o uchylenie uchwały.
Uwzględnienie powództwa wymaga, aby uchwała była co najmniej sprzeczna z:
- umową spółki i jednocześnie godziła w interesy spółki;
- umową spółki i jednocześnie miała na celu pokrzywdzenie wspólnika;
- dobrymi obyczajami i jednocześnie godziła w interes spółki;
- dobrymi obyczajami i miała na celu pokrzywdzenie wspólnika.
Uchwała jest sprzeczna z umową spółki, gdy pośrednio lub bezpośrednio narusza jej postanowienia. Sprzeczna z umową będzie uchwała, która przyjmuje zasady podziału zysku niezgodnie z postanowieniami umowy lub dokonuje wyboru członków organu spółki niezgodnie ze specyficznymi wymaganiami wskazanymi w umowie. Sprzeczna z umową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta