Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka jest zbyt surowa dla niepełnosprawnych dzieci

04 listopada 2020 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Podatkowa ulga na rehabilitację musi być rozszerzona, a interpretacje złagodzone – apelują eksperci.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesłanek aborcji rząd zapowiedział większe wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi: wyższe świadczenia i lepszą opiekę. Podpowiadamy: można też pomóc w podatkach.

– Potrzebna jest rewizja przepisów o uldze rehabilitacyjnej, a także życzliwsze podejście w interpretacjach do sytuacji osób z niepełnosprawnością – mówi adwokat Grzegorz Jaroszczyk, prawnik współpracujący z Centrum Integracja.

– Przepisy są nieżyciowe, a interpretacje pokazują, że urzędnicy nie rozumieją potrzeb środowiska – dodaje Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu niepelnosprawni.pl.

Operacja to nie zabieg

Ulga pozwala rodzicom odliczyć wydatki na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci od dochodu, dzięki czemu zapłacą mniejszy podatek. Ustawa o PIT określa katalog takich wydatków.

– Fiskus bezdusznie argumentuje, że ulgi to wyjątek od powszechności opodatkowania i nie wolno ich rozszerzać – mówi Grzegorz Gębka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament